Hver søndag fra november er der fællestræning frem mod Copenhagen Marathon. Det er Spartas Fartholdere, der står for træningen, som starter kl. 9:00 fra Østerbro Stadion.
Fællestræningen er gratis og for alle – både for dig, der træner op til Copenhagen Marathon, og for dig, der bare har lyst til at løbe i fællesskab med andre. Vi løber i flere fartgrupper med forskellige tempi, og alle hold løber den samme rute.
Der er mulighed for omklædning og bad i Idrætshuset. Hvis du skal have opbevaret dine ting under træningen, er der skabe i Idrætshuset, men du skal selv medbringe en hængelås.
Du kan finde træningsprogram, ruter og meget mere på https://motion.sparta.dk/files/2012/12/Træningsplan-søndag-1.pdf
Du kan også finde Fællestræningens egen Facebook side her: https://www.facebook.com/groups/387962482617811
Tempo: | Der løbes i følgende tempi (min./ km): 4:30 - 4:45 - 5:00 - 5:15 - 5:30 - 5:45 - 6:00 - 6:15 - 6.30 |
Træningsdage: | Søndage kl. 9.00, start den 14. november |
Trænere: | |
Træningsplan | Ingen træningsplan |
Mere information | https://motion.sparta.dk/files/2012/12/Træningsplan-søndag-1.pdf |